Ponadto kosmetyki wytwarzane w Azji zawierają inne składniki odżywcze, wykorzystują rośliny rosnące w tamtejszym klimacie, dlatego też ich właściwości regeneracyjno-pielęgnacyjne różnią się od europejskich kosmetyków.
Składniki pochodzenia zwierzęcego nie mogą być pozyskiwane z żywych lub martwych zwierząt, dopuszczalne jest jednak stosowanie substancji przez nie wytworzonych.
Kosmetyki naturalne, inaczej zwane kosmetykami eko, bądź organicznymi nie powinny mieć dodatku sztucznych substancji, takich jak parabeny, silikony czy barwniki chemiczne. Dopuszcza się jednak stosowanie niektórych środków syntetycznych, niemogących być pozyskanych w sposób naturalny. Mimo tego skład kosmetyków organicznych jest w większości, jeśli nie w całości, pozyskany z surowców naturalnych, jak najmniej przetworzonych chemicznie.
Dotyczy to również szamponów na bazie naturalnych składników.
Największymi zaletami stosowania takich szamponów i odżywek jest to, że nie zawierają sztucznych substancji, takich jak silikony, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, zaklejając łuski włosa i tworząc nieprzenikalną warstwę.
Może sprawiać to wrażenie, że włosy są gładkie i lśniące, jednak w rzeczywistości są źle odżywione i mają tendencję do wysuszania się lub nadmiernego przetłuszczania się.